تماس برای مشاوره

09008001870

تماس مشاوره

09008001870

سن مناسب بوتاکس

سن مناسب بوتاکس؛ راهنمای انتخاب بهترین زمان جوان‌سازی پوست

آیا به دنبال راهنمایی برای استفاده بهینه از بوتاکس جهت جوان‌سازی پوست هستید؟ این مقاله به بررسی مهمترین عوامل مرتبط با سن مناسب بوتاکس و اجرای این عمل جوانسازی می‌پردازد.

سن مناسب بوتاکس

قبل از وارد شدن به بحث سن مناسب بوتاکس ، ضروری است تا مروری داشته باشیم بر چرایی تزریق بوتاکس و نکات مربوط به تزریق بوتاکس. بوتاکس اساسا یک محلولی است قابل تزریق، که به ماهیچه‌های صورت تزریق شده و باعث از بین رفتن چین و چروک‌های صورت می‌گردد. سم بوتولیوم یا همان بوتاکس، تولید شده از باکتری‌ای به نام کلستریدیوم است.

در این مطلب، نگاهی خواهیم داشت به سن مناسب بوتاکس یا زمان مناسب تزریق بوتاکس و تاثیرات بوتاکس در سنین مختلف، با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: بوتاکس چیست؟

تاثیر تزریق بوتاکس در سنین مختلف

سن مناسب بوتاکس بسیار مهم است زیرا کلاژن و تولید آن یکی از مهمترین فرآیندهای پوستی انسان است که افزایش سن باعث کاهش تولید آن می‌شود. در حقیقت چین و چروک‌ها و افتادگی پوست و از بین رفتن شادابی پوست در سنین بالا، به دلیل کاهش تولید کلاژن در پوست رخ می‌دهد به همین دلیل زمان مناسب بوتاکس در تزریق آن بسیار مهم است.

اگر جوانی را به عنوان سن مناسب بوتاکس در نظر دارید، باید بدانید که پوست به صورت طبیعی مقدار مناسب کلاژن را در این سنین تولید می‌کند؛ و به همین دلیل شفافیت و جوانی پوست را در این سنین شاهد هستیم.

در ادامه خواهیم دید که تزریق بوتاکس در دهه‌های مختلف زندگی، چه تاثیراتی روی پوست خواهد داشت و با زمان مناسب بوتاکس آشنا خواهیم شد.

 • تزریق بوتاکس در 20 سالگی و قبل از آن

توصیه متخصصین به افراد زیر بیست سال در رابطه سن مناسب بوتاکس، تأکید در عدم تزریق آن در این سن است. زیرا در سنین کمتر از بیست، کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست در بهترین شرایط ممکن قرار دارد. در این سنین پوست جوان‌ترین حالت خود را داشته، و از آنجا که تزریق بوتاکس باعث فلج شدن عضلات صورت می‌شود، تزریق از حرکت طبیعی آنها جلوگیری خواهد کرد. و در حقیقت، با کاهش حرکت، شاهد ضعف عضلانی صورت خواهیم بود و در نتیجه صورت لاغر شده و پیرتر از آنچه که باید باشد، به نظر می‌آید و این سن به حتم زمان مناسب بوتاکس نخواهد بود.

 • تزریق بوتاکس در دهه سوم (30 سالگی)

حدود سی سالگی زمان مناسبی برای اقدامات جوانسازی پوست و سن مناسب بوتاکس است. به طور کلی، بوتاکس زمانی بیشترین تاثیر را دارد که تزریقات اولیه، از دهه سوم زندگی شروع شود. اما در حقیقت تزریق بوتاکس در دهه سوم زندگی، بیشتر اقدامی پیشگیرانه است و به ندرت اشخاص در این سن درگیر چین و چروک می‌شوند. به غیر از :

 • افرادی که سیگار و نیکوتین استفاده می‌کنند.
 • افرادی که مدت زمان زیادی زیر نور خورشید قرار دارند
 • تاثیرات تزریق بوتاکس در چهل سالگی

در این دوره زمانی، علاوه بر مشهود و نمایان‌تر شدن چین و چروک‌های صورت و افزایش تعداد آنها، در نواحی بیشتری مانند گردن هم شاهد چین و چروکهایی خواهیم بود. تزریق بوتاکس در این سن می‌تواند تاثیر بسیار زیاد و تغییرات قابل توجهی را برای متقاضیان در پی داشته باشد. تزریق بوتاکس در این سن که می‌توان گفت سن مناسب بوتاکس است، باعث صاف شدن پوست و باز شدن چین و چروک‌ها خواهد شد.

بیشتر بخوانید: انواع کاربرد بوتاکس؛ از زیبایی تا پزشکی

 • تاثیر تزریق بوتاکس در سنین بالای 40 سالگی

در جواب پرسش، بهترین زمان مناسب بوتاکس در چند سالگی است؟، معمولاً از حداقل سن هجده سال یاد می‌شود. اما در رابطه با حداکثر سن مناسب بوتاکس، هیچگونه محدودیتی وجود ندارد، زیرا هرچه سن برای تزریق بوتاکس بالاتر باشد شاهد تغییرات و تاثیرات بیشتر خواهیم بود.

سن مناسب بوتاکس برای شروع تزریق چند سالگی است ؟

زمان مناسب بوتاکس برای شروع تزریق ، زمانی است که شخص چین و چروک، و خطوطی کاملا واضح را در صورت خود مشاهده کند. این بازه زمانی بهترین سن برای تزریق بوتاکس است.

تدابیر پیشگیرانه برای جوان نگه داشتن پوست

در کنار اقدام به موقع و سن مناسب بوتاکس، باید توجه داشته باشید که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. در رابطه با پیشگیری و جوان سازی پوست نیز اقداماتی بسیار مهم و موثر وجود دارد. مانند :

 • استفاده از کرم ضد آفتاب

استفاده از کرم ضد آفتاب می‌تواند تا حد بسیار زیادی از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر UV آفتاب، محافظت کند. اما لازم است کرم ضد آفتابی را انتخاب کنید که، دارای حداقل اِس پی اِف 30 (SPF 30) و با بالاتر باشد. این اقدام در کنار دیگر نکات، مانند تزریق در زمان مناسب بوتاکس، بسیار کاربردی است.

 • هیدراته نگه داشتن پوست

یکی از راه‌های حفاظت از پوست و جلوگیری از پیری زودرس، هیدراته نگه داشتن پوست است. هیدراته کردن پوست نیز با انجام نکات زیر به راحتی میسر می‌شود. در رابطه با هیدراته کردن پوست نیز زمان خاصی وجود ندارد و برعکس تزریق در سن مناسب بوتاکس، بهتر است حتی از سنین پایین شروع شود.

 • نوشیدن مقدار فراوانی آب
 • جلوگیری از خشک شدن پوست
 • مرطوب کردن پوست با استفاده از انواع کرم‌ پوست
 • رژیم غذایی متعادل و سلامتی پوست

با توجه به رادیکال‌های آزاد و آسیب‌هایی که به پوست وارد می‌کنند، حفظ رژیم غذایی برای جلوگیری از پیری پوست و جوان نگه داشتن آن است. برای این منظور کافی است تا از رژیم غذایی استفاده کنید که سرشار موارد ذیل باشد :

 • آنتی اکسیدان
 • ویتامین‌ها
 • مواد معدنی

وجود این مواد در رژیم غذایی باعث، عملکرد بالای محافظتی و بازیابی پوست از آسیب های رادیکال‌های آزاد می‌شود. و سن مناسب بوتاکس را برای شما می‌تواند بالاتر ببرد.

 • عدم مصرف سیگار و الکل

دخانیات باعث پیری زودرس می‌شود و مصرف الکل نیز پوست را بسیار کم آب می‌کند. با دوری از این مواد مضر به سلامت پوست خود کمک کنید.

 • تمیز کردن پوست به صورت مناسب

به یاد داشته باشید که پاکسازی بیش از اندازه سطح پوست بسیار خطرناک است. خشکی پوست زمان بوتاکس را جلو خواهد انداخت. گاهی با استفاده از محصولات بهداشتی‌ای مانند صابون، که به کلی چربی‌های پوست را از بین می‌برند، باعث می‌شویم تا لایه‌ی محافظ پوست نابود شود.

بیشتر بخوانید: مقایسه بوتاکس و فیلر؛ کدام روش بهتری برای جوان سازی است؟

 • لایه برداری پوست

یکی از روش‌ها و اعمالی که به درخشندگی و طراوت پوست شما کمک می‌کند، لایه برداری پوست به صورت منظم است. این کار باعث از بین بردن سلول‌های مرده پوست شده و باعث می‌شود، پوستتان درخشندگی خود را باز یابد.

 • استفاده از محصولات ضد پیری پوست

سعی کنید برنامه‌ای منظم به صورت روزانه برای استفاده از محصولات مراقبت پوستی و جلوگیری از پیری پوست داشته باشید. مانند استفاده از :

 • رتینوئیدها
 • سرم ویتامین سی
 • اسید هیالورونیک
 • اقدامات بهداشتی

برخورد دست و یا اشیاء‌ آلوده به صورت، مانند تلفن همراه و گوشی‌های تلفن ثابت و … می‌تواند باعث بروز مشکلات پوستی شود. بیماری‌های پوستی نیز می‌توانند در سن مناسب بوتاکس برای شما تاثیرگذار باشند. پس یکی از راه‌های جلوگیری از پیری پوست و پیشگیری از آسیب، رعایت بهداشت است.

 • سعی کنید به اندازه کافی بخوابید

احیا پوست توسط سیستم هوشمند بدن، در خواب شبانه انجام می‌شود. پس سعی کنید به اندازه کافی بخوابید.

 • دوری از استرس

یکی از عوامل خطرناک دیگر که می‌تواند پوست را نابود کند، قرار گیری در استرس مزمن است. یوگا، تمرکز و ریلکسیشن برای دوری از استرس پیشنهاد می‌شود.

 • تحرکت کافی فیزیکی

داشتن فعالیت‌‌های بدنی یا فیزیکی کافی، می‌تواند به صورت مستقیم گردش خون را بهبود ببخشد و گردش خون مناسب، پوستی سالم را در پی خواهد داشت. ورزش کردن همچنین می‌تواند استرس را کاهش داده و به حفظ سلامت کلی شما نیز کمک بسیاری نماید. در این صورت با حفظ سلامت و شادابی پوست ممکن است، زمان مناسب بوتاکس برای شما در سنین بالا فرا برسد.

 • توصیه‌های متخصص پوست

مراجعه منظم به یک پزشک متخصص پوست، و اقداماتی که در این زمینه به شما پیشنهاد می‌کند، می‌تواند یکی از موثرترین راه‌های جلوگیری از پیری پوست و ایجاد چین و چروک باشد.

 بیشتر بخوانید: مقاله جامع راهکارهای موثر جوان سازی پوست

تزریق بوتاکس و بهبود بیماری‌های پوستی

تزریق در درجه اول برای اهداف زیبایی در سن مناسب بوتاکس و در درجه دوم برای درمان مشکلات پزشکی مربوط به عملکرد عضلات استفاده می‌شود، نه برای درمان بیماری‌ های پوستی. بوتاکس در درجه اول با شل کردن عضلات و کاهش اسپاسم عضلانی عمل می‌کند و در کنترل شرایطی مانند رسیدگی به رفع چین و چروک، اسپاسم عضلانی و هایپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد) موثر است.

تجربیات تزریق بوتاکس در سنین مختلف

تزریق بوتاکس در بزرگسالان جوان (20 و 30 ساله)

 • سارا فتحی (28 ساله)

با سلام، من هدفم پیشگیری از پیری پوست و رفع برخی از چروک‌های بسیار سطحی کنار دهان بود. حقیقتاً خیلی به زمان مناسب بوتاکس اهمیت ندادم و شروع تزریق بوتاکس در این سن تونست که به من کمک کنه و مطمئن هستم که‌، در سالهای آینده هم پوست خوبی خواهم داشت و با توجه به اینکه هیچ دردی حس نکردم، هر از گاهی باز هم تزریق خواهم کرد.

 • میثم (30 ساله)

درود، من از نوجوانی ورزش کردم و در مدتی که دانشجو بودم وزنم بالا رفت. با کم شدن وزن گردنم چین و چروکهایی رو پیدا کرد که برای رفعش، بوتاکس تزریق کردم، من که دردی حس نکردم. خداروشکر به صورت منظم تزریق می‌کنم و هیچ اثری هم ازشون باقی نمونده.

 تزریق در میانسالی (40 و 50 ساله)

 • خانم شریعت یزدی (45 ساله)

با وارد شدن به دهه چهارم زندگیم ، چین و چروکهای عمیقی روی صورت و گردنم پدیدار شد. برای از بین بردنشون اقدام به تزریق بوتاکس کردم و حالا حدودا سه ساله که به صورت منظم تزریق انجام میدم و خیلی راضی هستم. داود ناصری (50 ساله)

من با هدف زیبایی تزریق بوتاکس انجام ندادم، کارم همیشه توی جاده است و تعریق زیاد هم ناراحتم میکرد. به پیشنهاد دوستم اقدام به تزریق کردم و خداروشکر ازش جواب گرفتم.

 تزریق بوتاکس افراد مسن (60 سال و بالاتر)

 • خانم زندی (65 ساله)

من سالها کار کردم و زمانی که تصمیم داشتم به عنوان یک بازنشسته سفر کنم، دوست داشتم با صورتی صاف به سفر برم. شاید از نظر سن مناسب بوتاکس، خیلی دیر عمل کردم؛ اما تزریق‌ها رو انجام دادم و حالا سالهاست که به صورت منظم بوتاکس تزریق می‌کنم و خیلی هم راضی هستم.

 • خانم حسن زاده (72)

بعد از فوت همسرم، افسردگی شدیدی گرفته بودم. به اصرار دخترهام اولین تزریق و انجام دادم و وقتی بعد از چند روز خودم رو در آینه دیدم، باورم نمیشد. بیست سال جوونتر شده بودم.

نکات مهم در انتخاب پزشک و نحوه تزریق صحیح بوتاکس

در این رابطه توصیه ما انتخاب یک پزشک متخصص است. و حتماً قبل از شروع تزریق، اگر آلرژی و یا بیماری خاصی دارید با پزشک خود مطرح کرده و در موردش صحبت کنید.

نتیجه‌گیری:

این مقاله به مخاطب کمک می‌کند تا با درک عمیقی از سن مناسب بوتاکس و اطلاعات لازم برای انتخاب بهترین زمان جوان‌سازی پوست، تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تری در خصوص جلب جوانی و زیبایی پوست خود داشته باشد.

مقالات آموزشی اخیر

خانه