تماس برای مشاوره

09008001870

تماس مشاوره

09008001870

انواع کاربرد بوتاکس؛ از زیبایی تا پزشکی

انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، از دهه‌ها پیش به‌عنوان یک راهکار مؤثر برای بهبود ظاهر و رفع مشکلات مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. این مقاله به بررسی انواع کاربردهای بوتاکس از جوانسازی پوست تا درمان برخی بیماری‌ها می‌پردازد.

سالهاست که بوتاکس در سطح جامعه جهانی، به عنوان یک سم که کاربردهای بسیاری در زمینه‌های درمانی و زیبایی دارد شناخته شده است. بانوان در استفاده از انواع کاربرد بوتاکس در زمینه زیبایی پیشرو جوامع و کشورهای مختلف شدند. از بین بردن چین و چروک و اقدامات مراقبتی در جهت حفظ زیبایی و جوانی پوست یکی از اهداف همیشگی برای خانم‌هایی است که به زیبایی و جوانی ظاهری خود بسیار اهمیت می‌دهند.

به همین دلیل، با کشف انواع کارد بوتاکس که از مهمترین‌های آن از بین بردن چین و روک و پیری پوست است، تقاضا برای تزریق و استفاده از این سم کاربردی در سطح جهان، توسط خانم‌‌ها به شدت افزایش پیدا کرد. البته این مساله که بانوان از سم‌ برای اهداف زیبایی خود استفاده کنند، آنچنان غریب و دور از تصور نیست! با نگاهی به تاریخ و سفر به زمانی که روم باستان یکی از بزرگترین و مدرن‌ترین و البته باز ترین جوامع دنیا محسوب می‌شد، بانوان که از آزادی عمل و احترام بسیار زیادی در بین جامعه برخوردار بودند، از لوازم و مواد مختلفی برای رسیدن به اهداف زیباایی و ارایشی خود استفاده می‌کردند.

همچنین ببیند: تاریخچه بوتاکس و کاربرد آن در زیبایی

یکی از لوازم‌های مورد استفاده توسط زیبارویان امپراتوری روم باستان، سمی گرفته شده از گیاهی مانند گیاه بلادونا بود. بانوان طبقه اشراف و بانوان طبقه اشراف و ثروتمندان با هدف گشاد کردن مردمک‌های چشم‌های خود، که بنا به مد روز آن زمان عامل افزایش میزان زیبایی آانها می‌شد استفاده می‌کردند. اما در تاریخ 1822 و توسط دکتر جاستین کرنر آلمانی بود که شاهد علائم بسیار واضح و مورد توجهی در رابطه با سم بوتولیسم و درمان مواردی که افراد به مسمومیت غذایی بروز دادند بود. و پس از گذشت حدود چهل و پنج سال از آن روزها، در سال 1980 بود که مقاله‌ای در رابطه با کاربرد سم بوتولینوم در درمان استرابیسم و به دست دکتر اسکات نوشته شد.

در این مقاله که به کوشش دکتر اسکات به تحریر درآمده بود، نکات قابل توجهی وجود داشت که باعث یک تحول بزرگ در زمینه استفاده از سم بوتولیسم برای درمان بیماری‌هایی از جمله موارد ذکر شده در ذیل، شروع شد :

 • انحراف چشم
 • بلفارواسپاسم
 • اسپاس عضلاانی یک طرف شدن صورت

در اصل، به لطف همین تزریقاتی که در ناحیه صورت و اطراف چشم صورت می‌گرفت، مزایایی که سم بوتولیسم برای پوست داشت کشف شد. به همین طریق در سال 2002 بود که تزریق بوتاکس برای صاف کردن و از بین بردن چین و چروک‌های مربوط به خطوط ایجاد شده توسط اخم، محبوبیت پیدا کرد. بوتاکس، این سم جادوئی درمانگر و زیبایی بخش دارای چند تیپ تولید و به بازار عرضه می‌گردد. نام گذاری تیپ‌ها و انواع مختلف بوتاکس بر اساس حروف الفبای انگلیسی صورت گرفته و بین تمامی موارد که شامل:

 • A
 • B
 • C
 • D
 • E

می‌شود، تیپ و یا نوع A محبوب‌ترین و پر‌ مصرف‌ترین انواع بوتاکس‌ها است. گفتنی است که هر یک از این پنج تیپ و نوع مختلف بوتاکس، شامل خصوصیات و ویژگی‌های خاص خود هستند و در انواع کاربرد بوتاکس نیز باید به هر یک از آنها با توجه به خصوصیات و ویژگی‌های آنان توجه نمود.

بوتولینوم به عنوان یک تکنولوژی نوین در حوزه سلامت و زیبایی با توجه به دارا بودن انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، از دهه‌ها پیش به‌عنوان یک راهکار مؤثر برای بهبود ظاهر و رفع مشکلات مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. این مقاله به بررسی انواع کاربردهای بوتاکس از جوانسازی پوست تا درمان برخی بیماری‌ها می‌پردازد.

تزریق بوتاکس و کاربرد آن در زیبایی

بوتاکس، مخفف سم بوتولینوم، یک پروتئین عصبی از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. با توجه به دارا بودن انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، در درمان پزشکی و بهبود وضعیت ظاهری و زیبایی مشهور است. در زمینه پزشکی، بوتاکس با قطع موقت سیگنال‌های عصبی در ماهیچه‌ای که در آن تزریق می‌شود، در جهت بهبود بیماری‌ها عمل می‌کند، بنابراین می‌توان با تزریق بوتاکس اهداف مختلفی را هم در زمینه پزشکی و هم در زمینه زیبایی دنبال کرد.

استفاده از بوتاکس در زمینه زیبایی، بیشتر به دلیل داشتن توانایی آن در کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک‌ها است.  به شکلی که هنگام تزریق بوتاکس به ماهیچه‌های خاص صورت، به طور موقت آن عضلات را فلج یا ضعیف می‌شوند و در نتیجه چین و چروک‌های ناشی از انقباضات مکرر عضلانی که در طی سالها باعث ایجاد چنین چروک‌هایی شده را صاف کرده و از بین می‌برد.

 این درمان معمولا برای درمان چین و چروک پیشانی، پنجه کلاغی (خطوطی که در طراف چشم‌ها ایجاد می‌شود) و همچنین خطوط ایجاد شده توسط اخم در بین ابروها، استفاده می شود. با تزریق بوتاکس و اثرات آن در زیبایی معمولاً برای چندین ماه، برای کسانی که به دنبال ظاهری شاداب‌تر و جوان‌تر می‌باشند، بهترین گزینه است. با توجه به انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، وسعت استفاده از این سم بسیار گسترش پیدا کرده است.

تزریق بوتاکس و کاربردهای درمانی بوتاکس

همانطور که در مقدمه این مطلب، پیشتر خدمت شما عزیزان عرض شد، اینروزها تزریق بوتاکس در سراسر دنیا از اهمیت و تقاضای بسیار بالایی برخوردار است و دلیل این استقبال زیاد انواع کاربردهای بوتاکس در زمینه‌های درمانی و زیبایی است. گفتنی است که در میان انواع کاربردهای بوتاکس، کاربرد پزشکی و درمانی آن بود در ابتدا کشف شد و به صورت کاملا اتفاقی بود که چشم پزشکی عزیز، باعث کشف کاربرد بوتاکس در زمینه‌های زیبایی و جوان‌سازی پوست شد.

کشفی اتفاقی که توانست کاربرد‌های اولیه بوتاکس که همان کاربرد درمانی و پزشکی بود را تحت شعاع قرار دهد و تبدیل به پر مصرفترین زمینه کاربردی بوتاکس تبدیل شود. اینروزها به وضوح شاهد فاصله بسیار زیاد کاربردهای زیبایی بوتاکس از کاربرد‌های پزشکی و درمانی آن هستیم. کاربرد‌های زیبایی بوتاکس توانسته کیلومتر‌ها از انواع کاربردهای بوتاکس پیشی بگیرد.

اما اگر تصمیم به انتشار لیستی از انواع کاربرد‌های بوتاکس داشته باشیم، می‌توانیم کاربردهای گسترده بوتاکس را در قالب چند مورد پرمصرف معروف ذیل به صورت خلاصه خدمت همراهان عزیز سایت ارائه نماییم:

 • درمان سردردهای مزمن میگرنی با استفاده از بوتاکس
 • تقویت میزان تقارن دو طرف صورت
 • درمان افتادگی پلک
 • درمان اسپاسم‌های عضلات پر تحرک صورت و گردن
 • درمان پرش‌های غیر ارادی پلک به کمک بوتاکس
 • اصلاح و بهبود انحراف چشم با بوتاکس
 • از بین بردن اسکارها و جای زخم دردناک
 • درمان و کاهش تعریق بیش از حد نواحی مختلف بدن
 • کمک به عزیزانی که دچار مثانه بیش فعال هستند و درمان آن با تزریق بوتاس توسط متخصصین
 • از بین بردن خطوط موسوم به خطوط پنجه کلاغی دور چشم
 • لیفت ابرو و کشیدن ابروها به بالا و تقارن سازی بین ابروها و ایجاد ظاهری جوان‌تر توسط تزریق بوتاکس
 • درمان افتادگی‌‌های مربوط به نواحی گوشه‌ی لب و نوک بینی
 • کاهش خطوط و چین و چروک‌ها در گردن با تزریق بوتاکس
 • رفع چین و چروک موجود چانه و اطراف آن
 • از بین بردن خطوط اخم در پیشانی
 • درمان خطوط خنده در اطراف دهن
 • درمان تولید بیش از حد بزاق
 • برطرف کردن چالش و مشکلات در بلع غذا توسط مری با استفاده از بوتاکس
 • رفع انسداد و سفتی عضلانی در قسمت فک و دهان با تزریق بوتاکس
 • رفع وضعیت انقباض تارهای صوتی حنجره
 • درمان شقاق مقعد به لطف انواع کاربرد‌های بوتاکس

درمان میگرن مزمن با تزریق بوتاکس

تاکنون به لطف انواع کاربردهای بوتاکس، این سم شگفت‌انگیز  بسیار خوب توانسته قدرت درمانی خود را در زمینه از بین بردن و مهار بیماری میگرن ثابت نماید. اکنون بسیاری از افرادی که درگیر حملات میگرنی هستند و سالها با این بیماری دست و پنجه نرم کردند بوتاکس را به عنوان درمانی با نتایج بسیار مثبت برای دردهای مزمن میگرنی خود می‌شناسند.

همانطور که گفته شد، انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی موارد بسیار مختلفی را در بر می‌گیرد. یکی از موارد پزشکی و درمانی بوتاکس، درمان میگرن مزمن می‌باشد، به این شکل که تزریق بوتاکس برای بهبود میگرن با مسدود کردن انتقال دهنده‌های عصبی، که مسئول انتقال سیگنال‌های درد از گیرنده‌های عصبی به مغز هستند، به عنوان از بین برنده دردهای میگرن مزمن عمل می‌کند.

همچنین ببیند: سن مناسب بوتاکس؛ راهنمای انتخاب بهترین زمان جوان‌سازی پوست

میزان و زمان تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مزمن

در حقیقت بوتاکس با غیرفعال کردن انتقال دهنده‌های عصبی مانع از رسیدن پیام‌های حامل درد به مغز می‌شود، و در نتیجه درد را کاهش داده و از بین می برد. درمان میگرن با تزریق این سم بنا به دارا بودن انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی،  شامل تزریق‌های متعدد در اطراف سر و گردن، آنهم در بازه‌های زمانی هر 12 هفته برای کاهش بروز درد میگرن انجام می‌شود. اما بهتر است در زمینه، بازه‌های زمانی تزریق با دکتر خود مشورت کرده و هیچ‌گاه از خدمات غیر تخصصی در این باره استفاده نکنید.

میزان تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مزمن

اگر درد در یک منطقه خاص موضعی باشد، ممکن است داروی اضافی در آنجا تزریق شود. به طور معمول، نتایج در عرض 2 تا 3 هفته پس از اولین درمان قابل مشاهده است. دریافت این درمان تخصصی میگرن بوتاکس از یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط و آموزش دیده در مدیریت درد میگرن، به جای جراحان زیبایی که فاقد تخصص هستند، مهم است. در اين زمينه. محل های تزریق عبارتند از:

 • بین شانه و گردن و د هر دو طرف این ناحیه.
 • پشت گردن و قاعده جمجمه در هر دو طرف.
 • پشت گوش.
 • وسط پیشانی و بالای چشم.
 • زیر پیشانی، و درست بالای بینی.
 • زیر پیشانی و نزدیک لبه داخلی ابروها.
 • قسمت بالایی گوش.

خواهشمندیم به هیچ عنوان، در رابطه با انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، به صورت خود درمانی عمل نکرده و حتما در رابطه با تزریق بوتاکس از خدمات متخصصین حرفه‌ای در این زمنیه استفاده کنید.

رفع اسپاسم عضلانی با تزریق بوتاکس

وجود انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی است که باعث شده است از این سم بسیار کاربردی در درمان بیماری‌های مختلفی استفاده گردد. یکی از این بیماری‌ها اسپاسم عضلانی است که با تزریق بوتاکس از بین خواهد رفت. تزریق بوتاکس روشی بسیار موثر در کاهش میزان اسپاسم عضلانی است.

تزریق بوتاکس با هدف رفع اسپاسم عضلانی، در واقع با قطع موقت ارتباط سیگنال‌های عصبی ارسال شده به عضلات بیش فعال کار به وظیفه درمانی خود عمل می‌کند. با تزریق بوتاکس، سمی که سالهاست با شناخته شدن  علم به دارای بودن انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی بسیار مورد استفاده قرار گرفته، از انقباض بیش از حد و اسپاسم عضلانی جلوگیری می‌شود.

هنگامی که عضلات به طور غیرارادی و مکرر منقبض می‌شوند، یا به اصطلاح پزشکی، فرد دچار اسپاسم عضلانی می‌گردد، شرایط می‌تواند منجر به ایجاد ناراحتی، درد و محدودیت حرکتی برای شخص درگیر با این مشکل شود. پس بوتاکس این مشکل و وضعیت دردناک را، با وارد کردن سم بوتولینوم به عضله آسیب دیده انجام رفع می‌کند. پس از تزریق با توجه به انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، با آزاد شدن استیل کولین، با درد انقباض عضلانی جلوگیری می‌کند و در نتیجه پس از لحظاتی، عضلات شل می‌شوند و دیگر کمتر دچار اسپاسم خواهند شد.

همچنین ببیند: مقایسه بوتاکس و فیلر؛ کدام روش بهتری برای جوان سازی است؟

انواع کاربرد بوتاکس و رفع مشکل تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس)

آیا شما هم غدد تعرق بیش از حد فعال در نواحی‌ای مانند زیر بغل، بازوها، پاها و یا در سایر نقاط بدن خود دارید؟ این ممکن است به دلیل یک بیماری نادر به نام (هیپرهیدروزیس) باشد که معمولا در دوران بلوغ یا بزرگسالی ظاهر می‌شود. و در این مورد نیز نواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، توانسته به کسانی که دارای چنین مشکلی هستند کمک‌های فراوانی بکند.

در حقیقت تزریق بوتاکس یک درمان بدون نیاز به جراحی، آنهم بسیار موثر، برای کنترل و کاهش تعریق بیش از حد بدن است. در این رابطه و برای اقدامات درمانی، یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی، منطقه آسیب دیده را چک و ارزیابی می‌کند. با این کار وی دوز مناسب را برای محدود کردن تعریق بیش از حد تعیین می‌کند.

 بوتاکس روشی مطمئن و اثبات شده برای درمان (هایپرهیدروزیس) است، و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیز ندارد. غدد تعرقی بدن، واقع در نواحی‌ای مانند زیر بغل، کف دست، کف پا یا نواحی دیگر به سیگنال‌های عصبی که آنها را فعال می کند پاسخ می دهند. هنگامی که یک متخصص، بوتاکس را در ناحیه مشکل تزریق می‌کند، سیگنال‌های عصبی را که باعث تعریق بیش از حد می‌شوند، مهار می‌کند. این روش سریع را می توان در مطب پزشک انجام داد و معمولاً نیازی به بیهوشی ندارد.

درمان اختلالات عصبی خاص مانند دیستونی با تزریق بوتاکس

انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، درمانی سه نوع از رایج‌ترین انواع دیستونی و یا همان اختلالات عصبی را نیز شامل می‌شود.

 • بلفارواسپاسم
 • همی فاسیال اسپاسم
 • دیستونی گردنی

احتمالاً شما نیز تا کنون شاهد عزیزانی بودید که مدام گردنشان به یک سمت متمایل می‌شود و یا اینکه قسمتی از صورتشان مانند پلک، مرتب در حال تکان خوردن و یا باز و بسته شدن است. به این اختلالات که با کج شدن صورت نیز ممکن است همراه باشد دیستونی می‌گویند.

با کشف کاربردهای بسیار بوتاکس، متخصصین کشف کردند که سه نوع از بیشترین انواع درگیر کننده دیستونی که افرااد بسیار زیادی را هم اکنون درگیر کرده است، با تزریق‌های معین و مشخص بوتاکس از بین خواهد رفت. یکی دیگر از انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، از بین بردن اختلالات و تیک‌های عصبی است.

در این رابطه گفتنی ست که تیک های عصبی در کودکان تا 5 سال معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست اما اگر با گذشت زمان بهبود نیافتند و در حدی مشاهده می شدند که امکان مختل کردن فعالیت‌های روزانه را در  بزرگسالی کودک داشته باشند، باید سریعا در رابطه با این موضوع با پزشک متخصص صحبت کنید. در رابطه با از بین بردن و بهبود تیک‌های عصبی با تزریق بوتاکس نیز، روند عملکرد و درمان از طریق فلج سازی موقتی عضلات درگیر صورت می‌گیرد.

تزریق بوتاکس برای زیبایی و جوان سازی پوست

چه مرد باشید چه زن، فرقی نمی‌کند، مواقعی پیش می‌آید که به عکس‌های سال‌های پیش نگاه می‌کنید و با خود فکر می‌گویید: چقدر جوان بودم.!

 ظاهر شدن علائم پیری، به خصوص در صورت، می‌تواند تا حد بسیار زیادی باعث از بین رفتن اعتماد بنفس، مخصوصا در خانم‌ها شود. عدم اعتماد بنفس نیز می‌تواند بر تمام ابعاد روانی و سلامت روحی تاثیر منفی داشته باشد. اما خوشبختانه راه حلی برای این مشکل وجود دارد، انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، بسیار وسیع بوده و در این قسمت با تاثیرات تزریق بوتاکس بر جوان سازی پوست و افزایش زیبایی صورت صحبت خواهیم کرد.

از بین بردن علائم پیری با تزریق بوتاکس

 صورت ما از عناصر مختلفی از جمله پوست، ماهیچه، چربی و استخوان تشکیل شده است. افزایش سن حجم هر یک از این عناصر را کاهش می‌دهد و منجر به علائم قابل مشاهده پیری میگردد. بوتاکس با فلج کردن موقتی عضلات صورت می‌تواند با این کاهش حجم مقابله کند. به لطف انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، علائم پیری در صورت تووسط تزریق بوتاکس بسیار بسیار کمتر آشکار خواهد شد.

از بین بردن چین و چروک‌های صورت با تزریق بوتاکس

امروزه تزریق بوتاکس به محبوب ترین روش زیبایی بدون نیاز به جراحی تبدیل شده است. بوتاکس با فلج کردن موقت و جزئی ماهیچه‌های صورت، به طور موثر چین و چروک‌های صورت را صاف می‌کند و ظاهری جوان تر به فرد می‌بخشد.  بوتاکس به طور موقت در ارتباط بین اعصاب و عضلات اختلال ایجاد می‌کند. رایج ترین کاربرد آن به عنوان تزریقی جهت شل کردن موقت عضلات صورت است، که به طور موثر چین و چروک های پیشانی و اطراف چشم را صاف می‌کند.

 اساساً بوتاکس با توقف حرکت عضلات صورت برای از بین بردن چین و چروک بسیار خوب عمل می‌کند. نتایج این درمان قبل از محو شدن، مدتی باقی می‌ماند. اما هنگامی که اثرات تزریق از بین می‌رود، عضلات صورت دوباره تحرک پیدا می‌کنند و چین و چروک ها ظاهر می‌شوند. که در اینصورت نیاز است تا دوباره تزریق بوتاکس را انجام داده و از انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، بهره‌مند شوید.

  کاربرد‌های زیبایی بوتاکس به صورت خلاصه

 • چین و چروک‌های ناشی از حرکت عضلات را از بین می برد.
 • از پیشرفت چین و چروک‌هایی که به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست (پیری) ایجاد شده‌اند جلوگیری می‌کند.
 • انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی می‌تواند چین و چروک‌های صاف. چین و چروک های گردن، چانه و لب ها را از بین برده و به زیبایی شما تا حد بسیار زیادی کمک کند.
 • تزریق بوتاکس می‌تواند افتادگی گوشه‌های لب را از بین ببرد.
 • چروک و چروک دور چشم را اصلاح می‌کند.
 • ظاهر صورت و ابروها را بهبود می‌بخشد.

کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس به طور خلاصه

 • از بین بردن تعریق بیش از حد کف دست، پا و زیر بغل (هیپرهیدروزیس).
 • درمان آتروفی عضلانی و کوتاهی ساق پا.
 • تزریق بوتاکس با کاهش حجم ماهیچه‌های جویدنی، دندان قروچه را کنترل می‌کند.
 • انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی، می‌تواند انحنای گردن را با تسکین عضلات سفت گردن (تورتیکولی) درمان کند. بسیاری از کمر دردها را کاهش می‌دهد.
 • مدیریت و کاهش پلک زدن بیش از حد و غیر ارادی که به آن (میوکلونوس) می‌گویند.
 • درمان اسپاسم گردن.
 • درمان شقاق مقعد. مثانه بیش فعال و بزرگی پروستات با تزریق بوتاک و بهره‌مندی از انواع کاربرد بوتاکس از زیبایی تا پزشکی.
 • پیشگیری از انقباض کپسولی در افراد دارای سینه‌های پروتز شده.

نکات مهمی که باید بعد از تزریق بوتاکس رعایت کنید

 • بلافاصله پس از تزریق از نور مستقیم خورشید یا گرمای بیش از حد خودداری کنید. در مرحله بعد، به یاد داشته باشید که قبل از بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 • فعالیت های عادی روزانه می تواند پس از تزریق بوتاکس از سر گرفته شود، از جمله رفتن به محل کار بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس.
 • ورزش های سبک مانند پیاده روی یا دویدن معمولاً چهار ساعت پس از تزریق بی خطر هستند.
 • بلافاصله پس از تزریق می توانید از لوازم آرایشی مختلف استفاده کنید. برای کاهش تورم و کبودی در ناحیه تزریق می توانید از یخ استفاده کنید.

آشنایی با عوارض تزریق بوتاکس

گفتنی است که تزریق بوتاکس نیز می‌تواند در صورت استفاده از خدمات غیر تخصصی، خالی از عوارض نباشد. چه در هنگام انجام تزریق و چه بعد از تزریق ممکن است دچار عوارضی باشید که در صورت مراجعه به متخصصین فعال در این زمینه می‌توان چنین عوارضی را به حداقل برسانید. از عوارض تزریق بوتاکس می‌توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم :

 • درد خفیف در محل تزریق که معمولاً با مسکن هایی که پزشک شما تجویز می کند تسکین می یابد.
 • احساس سوزش خفیف در ناحیه تزریق.
 • کبودی معمولاً در عرض 2 تا 3 روز پس از درمان از بین می رود.
 • قرمزی و التهاب در محل درمان، معمولا در عرض 2-3 روز از بین می رود. بی حسی و فشار موقت در ناحیه درمان معمولا در عرض چند ساعت از بین می رود.
 • تورم در ناحیه تحت درمان معمولاً پس از 48 تا 72 ساعت کاهش می یابد.

مهمترین کاربرد بوتاکس

شاید به واقع نتوان گفت مهمترین کاربرد بوتاکس، کدام یک از درمان‌هایی است که می‌تواند برای بیماری‌های مختلف داشته باشد. هر بیماری جدا از اینکه سطحی و یا بسیار کشنده باشد، می‌تواند بیمار را بسیار درگیر کرده و لذا بازگشت سلامتی و آرامش توسط مداوا، بی‌شک بهترین کاربرد آن دارو از نظر بیمار خواهد بود.

اما در زمنیه کاربردهای بسیار حساس و حیاتی بین انواع کاربردهای بوتاکس، می‌توانیم به مواردی اشاره کنیم که با استفاده از بوتاکس، گامی بلند در بهبود آنها برداشته شد و جمعیت بسیاری از بیماری نجات یافته و سلامتی خود را دوباره بدست آوردند.

 • اسپاسم اندام فوقانی در افراد 2 سال و بالاتر.
 • انحراف چشم (لوچی) یا استرابیسم در افراد 12 سال و بالاتر.
 • درمان هایپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد) در زیر بغل، کف دست و کف پا به لطف انواع کاربردهای بوتاکس.
 • پیشگیری از حملات میگرنی، به ویژه در افرادی که بیش از چهار سردرد میگرنی در ماه را تجربه می کنند.
 • کاهش علائم مثانه نوروژنیک زمانی که داروهای آنتی کولینرژیک بی اثر می شوند.
 • درمان اسپاسم پلک (بلفارواسپاسم) و دیستونی عضلانی.
 • مدیریت اختلالات حرکتی-عصبی همراه با اسپاسم عضلات گردن.
 • آلوپسی
 • سیالوره (تولید بیش از حد بزاق)
 • پسوریازیس
 • اگزمای دیسیدروتیک که کف دست و پا را درگیر می کند
 • آنیسموس (اختلال عضله مقعد)
 • درد عصبی به دنبال تبخال
 • ولوودینیا (درد و ناراحتی غیر قابل توضیح در واژن)
 • بیماری رینود بر گردش خون تأثیر می گذارد
 • آشالازی، مشکل گلو مرتبط با مشکل بلع
 • قرمزی ناگهانی صورت و گرگرفتگی در دوران یائسگی
 • کلوئید و اسکار
 • Hidradenitis suppurativa، یک بیماری التهابی پوست
 • ضایعات تاول دار مرتبط با بیماری های ژنتیکی نادر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات آموزشی اخیر

خانه